WYCIECZKA PRZYBYNÓW

Strona główna » Aktualności » WYCIECZKA PRZYBYNÓW

20 września 2021 roku uczniowie klas II a, III a, III b udali się na wycieczkę autokarową  do gospodarstwa  agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie. To jedna z największych zagród edukacyjnych w Polsce. Głównym celem wyjazdu było przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, kształtowanie współżycia w grupie, a także upowszechnianie aktywnego wypoczynku. Po przyjeździe na miejsce przywitali nas gospodarze gospodarstwa i zaprosili na słodki poczęstunek i herbatę.

Pierwszym  punktem wycieczki były warsztaty edukacyjne „Skąd się bierze mleko?” z krową Marcysią w roli głównej. Dzieci poznały  „Mleczną drogę”, czyli kto nam daje mleko. Poznawały proces powstawania mleka. Najbardziej wyczekiwaną częścią warsztatów była lekcja dojenia krówki Marcysi (sztucznej krowy do dojenia), gdzie każde dziecko miało okazję spróbować wydoić mleko do wiadra ciągnąc za stryki wymienia sztucznej krówki. W kolejnej części „Mlecznej przygody” dzieci poznały narzędzia i technikę wyrobu masła oraz samodzielnie w maselnicy ubiły masło ze śmietany. Na koniec nastąpiła degustacja  krowiego mleka i świeżego wiejskiego chleba  z samodzielnie ubitym przez siebie  masłem.  Kolejnym oczekiwanym przez dzieci punktem wycieczki był przejazd po okolicy kolejką „Jurajski Expres”. Po powrocie  czekało na nas coś na pokrzepienie, czyli wata cukrowa i ciepła herbata. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Zwierzyńca, będącego imponującym małym prywatnym ZOO. Tam dzieci mogły oglądać osiołki, owce, kozy, kucyki, wielbłądy, lamy, daniele, ozdobne pawie  i małego nieśmiałego kangurka, który się ciągle przed nami chował. Po spotkaniu ze zwierzętami udaliśmy się na zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej- chaty krytej prawdziwą strzechą, pochodzącej z lat 90 XIX wieku. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało dawniej życie na wsi, jakich używano narzędzi do prac na roli. Zobaczyły także oryginalne wyposażenie domu oraz dawniej używane w domostwach  narzędzia codziennego użytku. Był dawny piec kaflowy, była lampa naftowa, dawne żelazka i wiele innych niespotykanych już dzisiaj rzeczy. Po ciekawych zajęciach  gospodarz zaprosił nas na gorący posiłek. Uczestnicy wycieczki z apetytem zjedli kiełbaskę z grilla i rozmawiali o swoich przeżyciach. Po krótkim odpoczynku opuściliśmy gospodarstwo  i udaliśmy się do autokaru. To był dzień pełen wrażeń i bardzo udana wycieczka.

Iwona Milanowska

data dodania: 2021-09-21 09:11:42